Tancuj milý človek, vnímaj život, ži...

18.01.2023

Pustila som si ten album tretíkrát a po rokoch som začala tancovať... Sama v izbe, v srdiečkovom pyžame...

Skotúľala sa mi po líci slza... Prešla mňou vlna energie, sily, radosti, ktorú som už dávno necítila. Ten pocit mi ale bol známy. Bol mojou súčasťou. Bol mnou a ja som bola tým pocitom. Bola to sloboda. Úplná volnosť. Pocit a presvedčenie, že môžem všetko. Rozbúchalo mi to srdce na také obrátky a zvýšilo tlak na toľko, že som vedela, že v túto noc spať jednoducho nepôjdem... 

Plakala som a smiala sa zároveň. Bolo to silné. Akoby som v sekunde pocítila svoj plný potenciál. Ktorý bol skrytý niekde veľmi hlboko. Akoby som v sekunde pocítila všetku svoju vášeň a divokosť. Ktorú som zadupala niekde do stratena, aby niekomu neublížila... Akoby ma potriasla elektrina.

 Ako vtedy pod lesom, keď som bosá v potoku, natiahla ruku a dotkla sa ohradku pre zvieratá, lebo som chcela vedieť, či je naozaj pod prúdom. Bol. Vtedy to bolelo fyzicky ešte pár dní. Avšak to nakopnutie bolo jediné, čo som si dovolila v tom období cítiť. Jediné, čo som si naozaj dovolila pustiť pod kožu. Jediné čomu som dovolila dotknúť sa ma hlbšie, zasiahnuť ma, jediné pričom som vykríkla, prejavila sa, pustila emócie a priznala bolesť...

Existujú ľudia, ktorí sa neboja života, neboja sa sami seba. Ľudia, ktorí tancujú tak ako to cítia. Ľudia, ktorí cítia hudbu, ktorí cítia seba, ktorí cítia život a žijú ho. Ľudia, ktorí milujú a keď to tak cítia, povedia to nahlas. Ľudia, ktorí priznajú bolesť a keď trpia, tak kričia a plačú a je im jedno, či ich niekto vidí. Ľudia, ktorí sa kúpu nahí v studených jazerách za splnu mesiaca. Ľudia, ktorí tancujú okolo ohňa a spia pod holým nebom. Ľudia, ktorí robia veci inak a ide im to kurva dobre. 

Ľudia, ktorí spievajú nahlas, i keď to nevedia. Ľudia, ktorí tancujú na pódiu, i keď ich na pódium nik nepozval. Ľudia, ktorí žijú to čo ich napĺňa a teší a baví a posúva ďalej a motivuje a dráždi. Ľudia, ktorí behajú v daždi a chodia bosí v snehu. Ľudia, ktorí tvoria zo srdca a žijú s rešpektom k všetkému živému. Ľudia, ktorí sú sami sebou a dovolia to aj iným, nehodnotia, nesúdia, nechajú žiť a dýchať každého tvora. Ľudia, ktorí sa neboja hĺbky jazier a hĺbky svojej duše. Ľudia, ktorí poznajú svojich démonov a po večeroch s nimi pijú čaj. 

Ľudia, ktorí robia chyby a vedia si ich priznať. Ľudia, ktorí chápu zrkadlo a berú lekcie ako dar. Ľudia, ktorí vedia, kedy toho druhého objať a kedy mu dať priestor. Ľudia, ktorí počúvajú a ktorí otvorene bez strachu a masky hovoria... Ľudia, ktorí horia vášňou a žijú ju. Ľudia, ktorí milujú ticho a samotu. Ľudia, ktorí nezapadajú do tabuliek a do predstáv spoločnosti. Ľudia, ktorí sú sami sebou a nenosia na čele žiadnu značku. Ľudia, ktorí už dávno vedia, že svet je pestrofarebný. Ľudia, ktorí chápu, že každý sme iný a predsa sme jedno. 

Svet je plný Malých Princov a Jonathanov Livingstonov. 

Aj ja som nimi, aj ja som tým človekom, tou čajkou... Len som sa na chvíľku od seba vzdialila. A ďakujem tomu momentu, tej myšlienke, tomu slovu, tomu akordu, tým ľuďom, ktorí ma pritiahli naspäť. 

A čo Ty človeče? Kedy si naposledy tancoval, tak akoby sa nikto nedíval?  


Morcheeba - World Looking In


Angels
smiling on my happiness
danger
´cause the scene is still a mess
(we can all be blast)


Ref: don´t stop just yet
we´ve got the world looking in
our window
don´t stop just yet
we´ve got the world looking in
our window


spacecraft
spinning slowly out of sight
peace man
keep on chasing the wrong guy
(we´ll see eye to eye)