Potná chyža. Alebo maternica zeme...

22.12.2020

Pred časom som vyslovila jasný zámer pre Domček. A síce, že ho chcem naplniť ľuďmi, ktorý hľadajú cestu, pracujú na sebe, venujú sa alternatíve a tieto informácie a skúsenosti odovzdávajú ďalej a tým pomáhajú ďaľším tvorom nájsť seba. Zámer sa začal napĺňať takmer ihneď a jedna z prvých sa mi ozvala Ančulka so skvelou partiou ľudí a potnou chyžou. 

Obrad potnej chyže má korene v ďalekej minulosti. Prvé zmienky sú u mnohých prírodných národov a kmeňov, ktoré žili v súlade s prírodou a v úcte k Matke Zemi. Pre tieto spoločenstvá predstavovala chyža prírodný chrám a symbolizovala, aj tvarom pripomínala, maternicu Matky Zeme. Severoamerickí indiáni ju nazývajú Inipí, v Južnej Amerike Temascal. U slovanov bola známa už pod názvom potná chyža, dnes ju niektorí volajú aj lesnou saunou. 

Obrad potnej chyže ponúka priestor pre úplné stíšenie sa, ponorenie sa do seba, čas na rozjímanie, hlboký rozhovor so sebou, pozorovanie sa. To všetko za bezprostredného kontaktu s piatimi elementami. Kameň, oheň, voda, vzduch a zem. Celý obrad vedie k znovuobjaveniu rovnováhy, k očisteniu a následnému fyzickému, mentálnemu a emocionálnemu súladu. Rozpúšťa naše bloky, strachy, lieči zranenie na tele i duši a vedie nás k našej životnej sile a vyrovnanosti. 

Samotný obrad začína spoločnou stavbou chyže. Táto je postavená z prútia a poprikrývaná plachtami viacerých vrstiev. V strede stavby je vyhĺbená jama, kde sa počas obradu nakladajú na ohni rozpálené kamene a tým sa chyža vykuruje. Počas obradu sa polievajú vodou a tým sa teplota zvyšuje. Vo vnútri chyže je tma, teplo a miestami horúco. Samotný obrad trvá 2 až 5 hodín s malými prestávkami na napitie a osvieženie. Po obrade nasleduje prepojenie so Zemou, odpočinok a kruh na zdielanie vnemov a zážitkov z chyže. 

Ja som absolvovala chyžu po prvýkrát a celý obrad od úplného začiatku až po koniec bol pre mňa doslova magickým. Po absolvovaní pobytu v tme, som si myslela, že som pripravená aj na chyžu. Avšak povedala by som, že chyža bola pre mňa intenzívnejšia. Tým, že okrem tmy na Vás vplýva ešte aj teplo a blízke prepojenie so Zemou, pocity sú oveľa intenzívnejšie. Uvedomenia prichádzajú rýchlo. Takisto rýchlo prichádzajú aj pocity, ktoré treba spracovať. A presne toto chyža ponúka. V celej svojej sile. Blízkosť ostatných účastníkov a to, že sedíte v chyže prakticky nahý, len v plachte, prinesie aj pocit spolupatričnosti, podpory, blízkosti, úplného otvorenia, dôvery a aj pokory. Pokory pred sebou, pred inými, pred Zemou. 

Tentokrát som sa rozhodla vísť z chyže po polovičke obradu. Začalo sa mi ťažko dýchať a neprekonala som sa. Viem, že to bolo spôsobené blokmi, ktoré ešte nemám v sebe úplne spracované a vedome na nich ďalej pracujem. Po vystúpení z chyže nastáva prepojenie so Zemou, musím povedať, že v tom momente prišlo až neskutočné uvolnenie. Nikdy by som neverila, že lahnutie do trávy v Adamov rúchu ( v našom prípade aj do blata, keďže pršalo ) môže byť také príjemné a oslobudzujúce. Doslova som cítila ako pulzuje celá planéta... A toto konečné oddanie sa Matke Zemi prináša krásnu úľavu až eufóriu...

Som vďačná za každého človeka a skúsenosť, čo mi prichádza do života, takisto aj za tento víkend so skvelými ľuďmi a s potnou chyžou. Túto skúsenosť určite odporúčam každému, kto na sebe vedome pracuje, chce byť silnejším a lepším človekom, každému kto hľadá sám seba... Ja si rada tento obrad ešte zopakujem v budúcnosti...