Ľahkosť...Alebo "Aká matka, taká Katka"...

28.11.2020

Tak ľahko a uvoľnene som sa nikdy predtým necítila. Aspoň si taký pocit nepamätám. Kráčala som s hlavou vztýčenou k oblohe, dívala sa na oblaky, do očí mi svietilo slnko, pofukoval vietor a ja som sa usmievala. Len tak, bez príčiny. Nič ma v tom momente netrápilo, nebolelo, nič mi nechýbalo. Vnímala som len seba, prítomný okamih a tú neskutočnú ľahkosť bytia, radosť z prítomnosti...Mala som chuť to povedať celému svetu, že všetko je vporiadku, všetko je tak ako má byť, že sa to dá. Že sa dá zbaviť tej ťažoby, strachov, blokov, nánosov, pochybnosti a obáv. Že sa dá zrazu vidieť všetko inak, seba i svet...

Vždy som bola taký skrytý introvert. Žila si vo svojom svete, svojej bubline. Vyhovuje mi to. Samota a ticho mi nevadia. Užívam si to. Trvá mi dlhšie, kým sa s niekým zblížim, niekomu otvorím, či prihovorím. No v tento deň to bolo iné. Ja som bola zrazu iná. Dovolila som si byť sama sebou. Akceptovala som sa so všetkým, seba celú, s celou svojou minulosťou aj budúcnosťou. Cestou domov sa mi nezáväzne prihovorili traja cudzí ľudia. Nestávalo sa mi to v poslednej dobe často. Bývala som večne zamračená a zamyslená. No v ten deň sa to zmenilo. Dovolila som si byť sama sebou. Opustila som staré programy. A zamilovala som sa do toho pocitu. Pocitu úplného prázdna, no pritom naplnenia, pocitu vyrovnanosti, pochopenia, odpustenia, odovzdania sa, sebalásky... A pochopila som, že sa takto dá žiť stále.

Ako sa to dá dosiahnuť? Je to cesta, proces, spoznávanie seba samého, práca na sebe, na svojej vyrovnanosti, na schopnosti byť v strede, v rovnováhe, byť sebou. Čo nám v tom bráni? Spoločnosť? Okolnosti? Život? Bránime si v tom len my sami. A to čo sa skrýva v nás. Naše bloky, programy, presvedčenia, obavy, strachy...Odkiaľ to všetko prichádza? Z výchovy? Zo skúseností? Áno, aj odtiaľ.

Väčšinu si však prinášame so sebou už pri narodení. Ako je to možné? Naša duša má cestu, ktorú si vybrala. Ešte pred splodením bolo rozhodnuté, čo sa v tomto živote potrebujeme naučit, aké lekcie potrebujeme, čo potrebujeme v tomto živote dať a čo dostať. Toto celé nás ma posunúť, k lepšiemu bytiu, k dokonalejšiemu a láskavejšiemu ja, pod podmienkou, že to celé pochopíme. Na základe tohto si naša duša vybrala rodičov, ktorým sa narodí. Na základe dohody duší si dokonca vyberáme i ďaľších ľudí, ktorých stretávame. A tak ako oni učia nás celý život, tak aj my učíme ich.

Pri splodení prichádzame úplne čistý, bez pocitov, bez strachov, bez blokov. A od tohto momentu nás formuje úplne všetko. Pocity, myšlienky a slová rodičov, či najbližších ľudí v okolí, všetko, čo sa deje, čo na nás vplýva počas týchto deviatich mesiacov. Všetko toto má potom vplyv na náš celý život. Počas pobytu v brušku preberáme na seba všetky pocity, programy, strachy, zvyky, bloky od našej mamy, otca i najbližšieho okolia, či dokonca minulých generácií a rodiny. Znamená to, že keď Váš otec mal problém vypovedať svoje pocity, budete mať tento problém i Vy? Zrejme áno. Znamená, že keď Vaša matka mala pocit, že ju podceňuje jej matka, budete to prežívať i Vy? Zrejme skôr, či neskôr áno.

Aká matka, taká Katka. Takto si preberáme a posúvame presvedčenia a programy generácia po generácii. A toto všetko nás následne obmedzuje, vstupuje nám to do života, i keď to nie je naše. A ak si to neuvedomíme, nezačneme s tým pracovať, môže nás to úplne ovládnuť a skomplikovať nám život. Potom prichádza nevyrovnanosť, nespokojnosť, konflikty v rodinách, panické záchvaty, strach zo zmeny, strach zo záväzkov, neschopnosť vypovedať pocity, neschopnosť vyznať lásku, strach z nových začiatkov, podceňovanie seba, či iných, nedôvera, pocity, ktoré sa časom môžu prejaviť aj na fyzickom tele...Koľkí toto všetko prežívame v každodennom živote? Toto všetko a oveľa viac sa v nás ukladá od počatia. A pritom stačí tak málo, uvedomenie, že to nie je naše. A pustiť to, nechať odísť to, čo nám už neslúži. Pomôžeme tak sebe i budúcim generáciám.

Je to o našom vlastnom rozhodnutí, nájsť si tú cestu, ako na sebe začať pracovať. Nezmeníme tým celý svet. Zmeníme tým seba. Pohľad akým sa na celý svet dívame. A to nám môže zmeniť celý život. Ale aj nemusí :)