Ako nečistiť kachle

02.09.2020

Presťahovať sa na Liptov v Novembri bol výborný nápad. Nasťahovať sa do kamenného domu s dvoma rozdielnými kotlami a kachlami na drevo s nulovými skúsenosťami s kúrením- pred zimou, bola odvaha.

"A takto si zatvoríš komín keď sa Ti rozhorí." povedal.

Ďalej som neregistrovala a dopila si pohár ríbezľového vína. Keď som si išla potom prvýkrát zakúriť v kachlách sama, snažila som sa spomenúť na každé jeho slovo. A uvedomila som si, aká strašná ignorantka viem niekedy byť. Keby tu tak teraz bol...Už by som počúvala...Otvorila som kachle a v nich bolo krásne naložené drevo. Vedel, že ma to poteší...Už len podpáliť a za chvíľku bude teplo. Odvtedy som sa ( aj vďaka nemu ) pasovala za kachlového experta.

Až do dňa, kedy bolo treba kachle vyčistiť.

V tento deň môj sused pochopil, že už nikdy nebude v bezpečí a Ľupča už nikdy nebude takou tichou dedinkou akou bola doteraz :) 

Deň kedy som prišla na to, že staré časopisy veľmi zle horia. Keď som ráno otvorila kachle boli plné napoli obhorených časopisov, ktoré ešte trošku tleli. Moc sa mi do čistenia nechcelo. Tak som najprv upratala celý dom a toto si nechala ako poslednú úlohu. 

Podvečer prišiel čas si dokázať, že to dám aj bez ujmy.

Tak som s lopatkou začala vyberať časopisy, ktoré zázračne ešte stále tleli. Plast nemá rad teplo. Nabudúce použijem plechovú lopatku. Plastová sa mi práve roztopila :) Vedierko plné nedohoreních časopisov som vyložila von na schody, sadla si na gauč a rozmýšlala čo ďaľej. V tom sa dnu začal valiť dym a sused, ktorý opravoval strechu začal kričať, že horí. Aj horelo. Vzduch spravil svoje a časopisy sa zázračne rozhoreli a tým sa začalo rozpúšťať aj moje plastové vedierko. ( Ježiškovi napíšem, nech mi prinesie plechové. Aj s lopatkou. ) Sused, ktorý zvyčajne nehovorí, bol zrazu výrečný...Keď sme spoločne zažehnali tento mini požiar, vrátila som sa k pôvodnému problému. 

Pri hľadaní novej lopatky, som v pivnici našla vysávač na popol a svitlo mi na lepšie časy :) Odporúčam každému sa pred použitím tohto zázraku uistiť, či sú všetky časti vysávača na správnom mieste. Teda ak nechcete dopadnúť ako ja- v oblaku popola s pridusením a s popolovým popraškom po celom čerstvo upratanom dome. V tento moment som si bola istá, že tento môj nový život bude plný srandy a občas zúfalstva :)